Szakértői tippek a pénztárcabarát üzemeltetéshez
Még a nyári hőségben is sokan félve kapcsolják be a klímaberendezéseket, attól tartva, hogy a hűsölés csillagászati villanyszámlát eredményez. A szakértő szerint azonban ez a félelem a mai modern, energiatakarékos készülékek korában már alaptalan. A technológiai fejlődésnek köszönhetően, valamint szakszerű használattal a klíma megfizethető módja az otthoni komfort megteremtésének.
Hogyan tudhatja meg egy laikus felhasználó, hogy valójában mennyit fogyaszt a készüléke? A kulcs az energiacímke és a SEER-érték.
„Egy, elsősorban hűtésre alkalmazott klímaberendezés energiacímkéjének legfontosabb adata a SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) érték, amely a szezonális hűtési hatékonyságot mutatja” – magyarázta Stuller István, a Gree légkondicionálók műszaki szakértője.
Mennyi többletet jelent ez a villanyszámlán?
“A klíma fogyasztásának kiszámításához a készülék energia címkéjén megadott „szezonális nyári fogyasztást” (kWh/szezon) értéket érdemes alapul venni. Ha ezt a számot megszorozzuk az aktuális áramdíjjal, megkapjuk a hűtési szezon üzemeltetési költséget. Például, ha a címkén szereplő fogyasztás 144 kWh/szezon (hűtés), és a rezsicsökkentett áramdíjat vesszük alapul, ami 36 Ft/kWh, akkor: 144 kWh × 36 Ft/kWh = 5184 Ft a nyári hűtési költség.” – hangsúlyozza a szakértő.
A címkére vonatkozó fogyasztási értéket egy ide vonatkozó EU rendelet határozza meg, a gyártóknak ezek alapján szükséges megadni az adatokat. Ha az épület hőszigetelése nagyon rossz, vagy a beállított hőmérséklet túl alacsony vagy túl magas az üzemmódtól függően, az a valós fogyasztást jelentősen, akár 30–40%-al is megemelheti.
Sokan esnek abba a hibába, hogy elméleti maximumokkal számolnak.
„Ha egy 1000 wattos klíma elméletben a nap 24 órájában teljes erővel menne, az valóban hatalmas költséget jelentene. De ez a valóságban sosem történik meg” – magyarázza Stuller István. „Az inverteres technológia lényege, hogy a készülék csak a kezdeti felfűtéskor vagy lehűtéskor pörög fel, utána pedig drasztikusan, akár 70-80%-kal is csökkenti a teljesítményét, éppen csak annyit fogyasztva, amennyi a hőmérséklet fenntartásához szükséges.”
A szakértő szerint a magas fogyasztástól való félelem a régi, elavult technológiájú készülékek idejéből ered. A mai, modern inverteres klímák teljesen más elven működnek: nem állnak le, miután elérték a kívánt hőfokot, hanem minimális teljesítményen, folyamatosan szinten tartják azt.
Gyakori felhasználói hibák, amelyek növelik a fogyasztást
A Gree műszaki szakembere szerint a megfelelő készülék kiválasztása mellett a helyes használaton is sok múlik. A leggyakoribb hibák elkerülésével azonban tovább csökkenthetők a költségek.
Tipikus hiba a hirtelen „sokkoló” hűtés, azaz hazaérve a forróságból a felhasználó a lehető legalacsonyabb hőfokra állítja a klímát. Ez extrém módon megterheli a készüléket. „Sokkal hatékonyabb, ha a klíma folyamatosan, egy kellemes, 24-26°C-os hőmérsékleten üzemel.”
A Gree klímák kollégája szerint a ki-be kapcsolgatás, vagyis a folyamatos újraindítás is több energiát fogyaszt, mintha a berendezés alacsony fokozaton temperálna. „Ne kapcsoljuk ki a klímát, ha csak rövid időre megyünk el otthonról!”
A rendszeres karbantartás szintén fontos kérdés. A klíma meghatározott időnkénti tisztításának hiánya nem csak a berendezés élettartamát csökkenti, hanem a fogyasztását is növeli. „Az eltömődött, poros szűrők miatt a klíma erőlködik, hatékonysága csökken, ezzel párhuzamosan pedig a fogyasztása nő. A szűrők rendszeres, akár havi tisztítása és az évi kétszeri szakértői karbantartás elengedhetetlen” – hangsúlyozta a Gree légkondicionálók műszaki szakértője
Stuller István emlékeztetett, hogy klímahasználat közben mindig tartsuk zárva az ajtókat és ablakokat, hogy a lehűtött, hideg levegő ne szökjön el! A szakértő a fogyasztást befolyásoló tényezők között említette a nyílászárók minőségét, az épület benapozottságát és árnyékoltságát, a helyiség tájolását, és mindenekelőtt az épület szigetelését.
Okos választással is minimalizálhatjuk a fogyasztást
A Gree légkondicionálók műszaki szakértője szerint az új klímakészülék vásárlása előtt állók először mindenképpen a SEER-értéket nézzék meg a készülék energiacímkéjén. Minél magasabb ez a szám, annál hatékonyabb a készülék.
„Fontos, hogy kérjük telepítő szakember segítségét a méretezéshez, mert a túl kicsire méretezett klíma folyamatosan erőlködni fog, a túlméretezett berendezés pedig feleslegesen ki-be kapcsol, ami szintén pazarló üzemmódot jelent. A megfelelő méretezés kulcsfontosságú” – emelte ki.
Lehetőség szerint válasszunk megbízható márkát. „Egy régóta piacon lévő, jó hírű gyártó biztosíték a minőségre és a hosszú távú, megbízható működésre, a folyamatos alkatrész utánpótlásra.”
Érdemes kihasználni a korszerű klímaberendezések okos funkcióit. „Az éjszakai (Sleep) üzemmód vagy a Wi-Fi vezérlés funkciói mind hozzájárulnak a fogyasztás optimalizálásához. A legmodernebb, mesterséges intelligenciával ellátott modellek, mint a Gree Smart One, akár 10-20% extra megtakarításra is képesek azáltal, hogy megtanulják a felhasználói szokásokat” – tette hozzá.
Összegzés
A modern klímaberendezések nemcsak hatékonyan hűtik le otthonunkat a forró nyári napokon, hanem energiatakarékos működésük révén hosszú távon pénzt is megtakaríthatunk velük. Az intelligens funkciókkal – például időzítéssel, hőmérséklet-szabályozással és távoli vezérléssel – könnyedén optimalizálható a fogyasztás. Fontos azonban, hogy a helyiség méretéhez és adottságaihoz illeszkedő készüléket válasszunk, és odafigyeljünk a rendszeres karbantartásra is. Így nemcsak a hőség, hanem a magas villanyszámla miatt sem kell aggódnunk, és az év bármely szakában gondtalanul élvezhetjük otthonunk pihentető kényelmét.