Ez minden nyaralótulajdonos álma: akár így is elérhető a szezonhosszabbítás
Tombol a kánikula, beindult a nyaralási szezon, a tulajdonosok megnyitották a hétvégi házakat. De mi a megoldás, ha hűvösre fordul az idő akár csak pár napra is a nyári hónapokban?
A nyaralók, víkendházak legfőbb ismérve, hogy csak időszakosan, elsősorban nyáron vannak használatban. Sőt előfordul, hogy a nyári hétköznapokon is üresen állnak. Jellemzően a nyaralók nem rendelkeznek fűtési rendszerrel, sőt a hűtésük sem megoldott.
Hosszú éveken át elégségesnek bizonyultak a nyaralókban a passzív hűtési technikák, az árnyékolók, rolók, redőnyök. A klímaváltozás, az egyre elviselhetetlenebb hőség miatt azonban mára megnőtt az igény az optimális, mi több, állandó hőmérséklet elérésére a hétvégi házakban is. A témáról a Gree légkondicionálók műszaki szakértőjét, Stuller Istvánt kérdeztük.
Akár a mindenkori lakóhelyről, akár a nyaralókról van szó, fontos tudni, hogy a barkácsáruházakban, webshopokban kapható klímaberendezések műszaki tartalomban egy alacsonyabb kategóriát képviselnek, mint a legnagyobb márkák termékei, amik hosszú távon sok fejfájást okozhatnak. A megfelelő teljesítmény kiválasztása is lényeges. “A túlméretezett klíma feleslegesen nagy energiát fogyaszt és nem lesz hatékony, alulméretezés esetén pedig a berendezés nem fogja megfelelően hűteni vagy fűteni a helyiséget. A Gree professzionális telepítő partnerei segítenek a hűtő-fűtő rendszerek optimalizálásában, meghibásodás esetén elvégzik a szervizelését, beszerzik a szükséges alkatrészeket.”- mondta a specialista.
Garancia mindenek felett
Érdemes szót ejteni a berendezések karbantartásáról is. “Amellett, hogy ezzel tudjuk garantálni a klímák megfelelő működését, az egészségünk védelmében is nagyon fontos szerepe van. Felhasználóként folyamatos használat mellett a porszűrőket érdemes havonta megtisztítani, de egy klímakarbantartás alkalmával a szakemberek az alapos tisztítás mellett ellenőrzik még a nyomás értékeket, a kondenzvíz kivezetéseket, az áramellátást és elvégzik a légkondi próba üzemét is. Ezzel garantálható hosszú távon a klíma hibamentes működése, és ez az általunk forgalmazott berendezések jótállásának egyik alapfeltétele is.”- tette hozzá Stuller István.
“Ha a legegyszerűbb fűtős modellek közül választunk, melyeket fűtésrásegítésre javasolnak, akkor ezzel a megoldással a szezon is meghosszabbítható, a nyaralót tavasszal és ősszel is ki tudjuk használni. Vannak azonban kifejezetten téliesített modellek, melyek akár egész télen alkalmasak fűtésre, így az ingatlan akár egész télen is használhatóvá válik.” – tette hozzá a szakember, aki szerint elsődleges szempont meghatározni a klíma felhasználásának jellegét.
A modern berendezések kifejezetten energiatakarékosak, használatkor nagyon kis teljesítményt vesznek fel, keveset fogyasztanak ahhoz képest, amennyi fűtési- hűtési energiát előállítanak. Az energiahatékonyságot az energiacímkén találjuk, ezért az azon található kW/óra/szezon értéket szükséges górcső alá venni.
Mennyi az annyi?!
A Gree szakértője segít megválaszolni ezt a kérdést is. Ha számszerűsíteni szeretnénk mennyibe kerül 1 évben a klíma használata, akkor egy példán keresztül vezessük le a GREE gyár idei évtől kapható, egyik magas hatékonysággal bíró 2,7 kW teljesítményű Comfort Pro modelljének fogyasztását. Az energiacímkéjéről leolvasva azt látjuk, hogy a hűtési szezonban 111 kWh, míg a fűtési szezonban 822 kWh áramot fog felvenni a hálózatból a megadott teljesítmény igény mellett.
Jelenleg minden GREE berendezésre igényelhető egy úgynevezett H tarifa, amit azért hozták létre a szolgáltatók, hogy egy kedvezményes tarifával lehessen működtetni a hőszivattyúkat és a megújuló energiaforrásokból kiépített fűtési rendszereket.
Ezzel a kedvezményes árszabásnak a díjával számolva -, mely csak a fűtési időszakban áll rendelkezésre – 22,96 Ft x 822 kWh = 18.873 Ft lenne a fűtés, míg 36,39 Ft x 111 kWh = 4.039 Ft a hűtés díja egy teljes szezonban. (A feltüntetett árak szolgáltatónként változhatnak.)
A piacon elérhető, technológiailag egyre fejlettebb okosotthon-rendszerekkel ma már akár távolról is irányíthatjuk hétvégi házunk elektromos berendezéseit az árnyékolástól a klíma működéséig. Magyarországon is egyre többen ismerik fel az innováció előnyeit, amely a kényelmi faktoron túl rengeteg időt és pénzt spórolhat meg a felhasználóknak. A klímák esetében már érkezés előtt beállíthatjuk a kívánt hőmérsékletet, az automatizmusoknak köszönhetően a lehető legenergiatakarékosabban működtethetjük az eszközt. Az okosrendszerekhez a hőszivattyúkat is integrálni lehet.
Okos megoldások okos otthonoknak
A GREE klímák a Google vagy az Amazon okos megoldásaival pár kattintással könnyedén összekapcsolhatók, de egy fali vezérlő csatlakoztatása utána bármelyik Modbus protokollt használó okoskörnyezetbe is integrálhatók. A Wi-Fi-s megoldást megkapjuk a termékkel együtt díjmentesen. De a drágább fali vezérlővel történő csatlakozás is egyértelműen néhány szezon alatt megtérül. Ne feledjük, hogyha kiválasztunk egy okosotthon rendszert, abba a későbbiekben bármikor integrálhatjuk az arra alkalmas készülékeinket.
„A legegyszerűbb és ár-érték arányban legjobb megoldás a levegő-víz hőszivattyú. Mindenképp fontos, hogy szakember segítségét kérjük a legjobb megoldás kiválasztásához. Leginkább nagy múltú, jó alkatrész-ellátottságú és szervizlehetőséget nyújtó gyártót válasszunk, hiszen sok új, olcsónak tűnő kisebb cég árasztotta el a piacot, amelyek nem biztos, hogy pár év múlva is elérhetők lesznek, így hiba esetén majd alkatrész nélkül maradhatunk” – tette hozzá a szakember.” – zárta gondolatait Stuller István.
Forrás: Így válasszon klímát a nyaralóba