Így vészeljük át a kánikulát egészségesen és energiatakarékosan!
A klímatechnológia az utóbbi években hatalmas fejlődésen ment keresztül. Napjaink készülékei ma már jóval előrébb járnak a hőmérsékleti kihívások kezelésében, mint azt sokan gondolnák. A hosszabb és intenzívebb hőségidőszakok is könnyen átvészelhetők a klímaberendezések okos használata mellett.
A korábbi 40 fokos működési limitek ma már jóval kitolódtak; egyes berendezések akár 50-55 fokos külső hőmérsékletet is elviselnek, így a jelenlegi magyarországi kánikulával könnyen megbirkóznak.
„A modern klímatechnológia nem követi az éghajlati változásokat, hanem jóval előrébb jár. A korszerű klímaberendezések nem csak az utóbbi időszakban Magyarországon is jellemző hőhullámokban állják meg a helyüket, hanem olyan helyeken is, ahol tartósan 40-45 fok körül alakul nyaranta a hőmérséklet, és akár egész évben is biztosítani tudják a folyamatos hűtést, ahol ez szükséges.” – fogalmazott Antal Mihály a Gree légkondicionálók műszaki szakértője.
A hatékony klímahasználat titka a folyamatos üzem
Akkor tud igazán optimálisan működni egy klímaberendezés, ha a nyári hőségben is hasonló módon használjuk, mint télen a fűtőtestet.
„Ne hagyjuk a helyiségeket átmelegedni, hanem egy folyamatos temperálás mellett üzemeljen a berendezés” – tanácsolja Antal Mihály. „A klímát nem akkor kell bekapcsolni, amikor hazaérünk a már eleve felforrósodott lakásba, hanem folyamatosan, alacsonyabb hűtési szinten érdemes működtetni, hasonlóan a fűtési rendszerekhez. Ez megakadályozza a nagyobb energiafelhasználást is a hirtelen hűtéskor.”
Az okosfunkciók jelentősen megkönnyítik ezt a használati módot. Az innovatív berendezések távolról is beállíthatók, időzíthetők, integrálhatók az okosotthon-rendszerekkel, a működésük összeköthető akár a redőnyök vagy a világítás beállításaival, teljes automatizálási lehetőséget biztosítva az optimális hőmérséklet eléréséhez.
Hűtés, nem túlhűtés
Jól ismert szakértői tanács hőség idején, hogy a belső és a külső hőmérséklet közötti különbség ne legyen több 8 foknál.
„Magyarországon talán kevésbé jellemző probléma a túlhűtés, de valóban érdemes betartani ezt az ajánlást. Tehát 35 fokos kánikula esetén a 22-23 fokos belső beállítás, ami már 12-13 fokos eltérést jelent, egyáltalán nem javasolt. 40 fokos hőmérsékletnél persze a 8 fokos különbség kevésbé életszerű, de akkor is érdemes fokozatosan elérni a kívánt beltéri hőmérsékletet, hogy a szervezet ne kapjon akkora stresszt a külső és belső hőmérséklet közötti nagy ingadozástól” – tanácsolja a Gree klímák szakértője.
A mai kor klímái az egészség megőrzését is támogatják
Napjaink modern klímaberendezései plusz szolgáltatásaikkal a komfortérzet mellett az egészséget is támogatják.
„A levegőt ionizáló plazmaszűrő, a szagokat, a füstöt megkötő aktív szenes szűrő, a klímába beáramló baktériumokkal teli levegőt semlegesítő ezüst-ion szűrő, vagy a vírusos, bakteriális szennyeződésekkel, a kellemetlen szagokkal harcoló katalitikus szűrő is olyan korszerű vívmány, amely megtalálható a fejlett készülékekben” – sorolta Antal Mihály.
A szakértő az extra funkciók közül kiemelte még a páratartalom-szabályozást és a külső friss levegő bejuttatására és a beltéri levegő minőségének javítására szolgáló friss levegő modult.
Kerüljük a túlméretezést!
A hatékony működés és a komfort szempontjából kulcsfontosságú a készülék optimális méretezése. A Gree szakértője a leggyakoribb hibának a túlméretezést nevezte. Antal Mihály elmondása szerint sok új építésű, jól felszerelt épület szigetelése már olyan szintű, hogy nem igényel akkora hűtési kapacitást, mint amit a túlméretezett berendezések tudnának.
„Egy túlméretezett berendezés folyamatos ki-be kapcsolásra kényszerül. Ez ugyan az élettartamot alapvetően nem csökkenti, de rontja a komfortérzetet, mivel hőmérsékleti ingadozást okoz a folyamatos, temperált működés helyett.”
A szakértő kiemelte azt is, hogy a fejlett klímaberendezések rendkívül hatékonyak az energiafelhasználás szempontjából. „Ez azt jelenti, hogy egységnyi felvett áramból nyolc-nyolc és fél egységnyi hűtési energiát tudnak előállítani. A hűtési szezonra vonatkozó, az energiacímkén feltüntetett kilowattóra értékek alapján könnyen kiszámolható, hogy egy teljes szezonban, akár non-stop használat mellett is, rendkívül alacsony számokról van szó.”
Az innovatív klímatechnológia okos, energiatakarékos és egészséges megoldást kínál a nyári forróság ellen. A hatékony használattal nemcsak komfortosabbá tehetjük otthonunkat, de hosszú távon az egészségünket és a pénztárcánkat is kímélhetjük.