
Így kerülhetjük el a légkondis viszályokat a munkahelyeken
Az irodai klímaberendezések elengedhetetlenek a munkakörnyezet komfortosabbá tételéhez, különösen a nyári hónapokban. Azonban számos probléma merülhet fel a használatukkal kapcsolatban, amelyek negatívan befolyásolhatják a dolgozók közérzetét és teljesítményét. Az egyik leggyakoribb gond, hogy a munkatársak hőérzete eltérő. A hőmérséklet állítgatása pedig sokszor konfliktusokhoz vezethet a kollégák között. Íme a legjobb irodai klímamegoldások a Gree légkondicionálók szakértőinek segítségével!
Milyen az ideális levegő és hőmérséklet a munkahelyen?
A munkahelyi környezet kialakításakor nemcsak a bútorok elrendezése vagy a világítás számít: a levegő hőmérséklete és tisztasága is kulcsfontosságú tényezők a dolgozók jó közérzete, hatékonysága és egészsége szempontjából.
„Az irodai, ülőmunkát végző alkalmazottak számára a fűtési időszakban általában 20 és 22 Celsius-fok közötti hőmérséklet számít megfelelőnek. Nyári időszakban a hűtés mértékét nem konkrét szám, hanem inkább irányelv határozza meg: ha a hőmérséklet tartósan meghaladja a 24 fokot, az már melegnek számít.”- emelte ki a Gree klímák műszaki kolléga, Lipták András.
A munkáltatók felelőssége, hogy a munkakörnyezet hőmérséklete elősegítse az ott dolgozók koncentrációját, közérzetét és egészségét. A légkondicionáló berendezések elhelyezésénél fontos szempont, hogy a levegő ne közvetlenül az emberekre áramoljon. A készülék rendszeres karbantartása – például a szűrők és a belső elemek tisztítása – megelőzheti a kórokozók elszaporodását.
Hűtési időszakban a légkondi használatának egyik fő szabálya, hogy a kinti és benti hőmérséklet közötti különbség lehetőleg ne haladja meg a 6–8 fokot. Ez azt jelenti például, hogy ha odakint 32 fokos hőség van, beltérben a 24–26 fok közötti értékek számítanak optimálisnak – ez kellően felfrissít, de nem terheli meg a szervezetet.

Amikor a klíma többet árt, mint használ
A túl intenzív hűtés káros következményekkel járhat. Ha a berendezés túl hidegre van állítva, vagy ha valaki hosszú ideig közvetlen huzatban ül, az könnyen ízületi panaszokhoz vagy gyulladásos megbetegedésekhez vezethet. Az extrém hőmérséklet-különbségek a szervezetet stresszhelyzetbe hozzák, és hozzájárulhatnak a megfázásos tünetek kialakulásához is. Azok számára, akik érzékenyebbek a klímaberendezésből érkező hűvös levegőre, javasolt, hogy ne közvetlenül a beltéri egység kifúvási irányában dolgozzanak.
A megfelelő irodai klíma kiválasztása sok tényezőtől függ. Figyelembe kell venni egyebek mellett az iroda méretét, elrendezését és a tájolását.
„Célszerű hűtés-, fűtéstechnikai szakember segítségét kérni az adott épülethez, irodához leginkább illeszkedő klímaberendezés meghatározásához” – hívta fel a figyelmet a Gree klímák műszaki szakembere.
Hol szeretnénk használni a klímát?
- Kis irodák (20-50 m²) esetén a split klíma lehet az ideális választás, mivel egyszerűen telepíthető, halk működésű és könnyen szabályozható.
- Közepes méretű irodákhoz (50-150 m²) több split klíma, multi-split vagy légcsatornás klímák jelentik a legjobb megoldást, mert ezek lehetővé teszik a több helyiségben történő, külön szabályozható hűtést, fűtést. Irodákban népszerű a kazettás mennyezeti beltéri egység, amely álmennyezetbe süllyeszthető és 360 fokban képes a hűvös, vagy meleg levegő befúvásra.
Nagyobb, egyterű irodák (150 m² felett) esetén nagyobb teljesítményű split, vagy VRF/VRV rendszerek biztosítják az optimális hőmérsékletet és a csendes működést. Ezek nagy teljesítményű rendszerek, amelyek egyetlen kültéri egységgel több, egymástól függetlenül szabályozható beltéri egységet képesek üzemeltetni hűtési és fűtési üzemmódban egyaránt. Az egyenletes hőmérséklet elosztás miatt a légcsatornás, vagy kazettás kivitel ajánlott
A leggyakoribb hibák, amelyeket érdemes elkerülni az irodai klíma kiválasztásakor
A legfontosabb a pontos méretezés.
„Ha alulméretezett egy berendezés az iroda adottságaihoz képest, az nem tudja megfelelően lehűteni, vagy felfűteni a teret. Ezért folyamatosan dolgozni fog és ezáltal az élettartama is csökken. Ha túl nagy berendezést telepítenek, az magasabb energiafogyasztást és egyenetlen hűtést-fűtést eredményezhet” – magyarázta a Gree szakértője.
Célszerű a lehető legcsendesebb modelleket választani, amelyek nem zavarják a munkavégzést.

Levegőminőség hatása a komfortérzetre és produktivitásra
Az optimális levegőminőség az irodai dolgozók komfortérzetére és produktivitására is pozitív hatással van.
„Az elhasznált levegő ezzel szemben csökkenti a koncentrációt és fáradtságot okoz, akár fejfájáshoz is vezethet. A megfelelő szellőzés és légszűrés növelheti a munkavállalók produktivitását és javíthatja a munkahelyi közérzetet. Ezért a megfelelő klímarendszer kiválasztása nemcsak a hőmérséklet szabályozását, hanem a dolgozók egészségének és teljesítményének javítását is szolgálja” –– figyelmeztetett Lipták András.
A rendszeres takarítás és karbantartás kiemelt fontosságú a hatékony működéshez és az egészséges levegőminőség megtartásához.
„A készülékek többnyire már UV-C sterilizálóval vannak felszerelve, amelyek elpusztítják a baktériumokat és vírusokat. A Gree kínálatában elérhetőek olyan modellek is, amelyek képesek szabályozni a páratartalmat, ezáltal megakadályozzák a túl száraz levegő okozta kellemetlenségeket. A Gree Airy modellhez kiegészítőként egy hővisszanyerős friss levegő modul is csatlakoztatható, amely kifejezetten a külső friss levegő bejuttatására és a beltéri levegő minőségének javítására szolgál. A berendezés a kültérből friss levegőt szív be és egy szűrőrendszeren keresztül megtisztítja azt, majd egy hőcserélő segítségével előhűti vagy előmelegíti, mielőtt a helyiségbe juttatja. Az elhasznált belső levegőt pedig kivezeti a kültérbe. A folyamatos frisslevegő-ellátás hozzájárul a penész és egyéb gombák kialakulásának megelőzéséhez” – részletezte a Gree klímaprofija.
Mindemellett légtisztító berendezések is hasznosak lehetnek. Az olyan kombinált berendezések, mint a Verty, eltávolítják a felesleges nedvességet a levegőből, csökkentve a páratartalmat, ami megakadályozza a penészgombák és poratkák szaporodását, javítva a belső klímát.
Egy megfelelően méretezett légkondicionáló berendezéssel ellátott irodában elérhetővé válik a dolgozók számára biztosítandó komfortos munkahelyi légkör, amely pozitívan hozzájárul a közérzet javításához és a hatékony munkavégzéshez.